Rozmowa wieczorową porą.

Wczoraj wieczorem wracałem do domu taksówką. Na drogach w mieście było pusto. Światła zmieniły się na pulsujące. Jechało się spokojnie. Mogłem więc ze spokojem porozmawiać z panem taksówkarzem. Ot tak rozmowa o ty i owym by umilić sobie wspólnie czas podróży. W pewnej chwili rozmowa zeszła na temat pracy. Okazuje się, że pan taksówkarz pracuje w swoim fachu, za kółkiem od ponad 40 lat. I co mnie zaskoczyło i jednocześnie wzbudziło uznanie to fakt, że pan właśnie skończył 70 lat.
Widzę że, pan taksówkarz kocha swoją pracę. Jest jej pasjonatem, choć wspomina z rozrzewnieniem czasy komuny.
[Zdjęcie Poznań nocą]– W tamtych latach – powiedział – ludzie o tej godzinie jeździli taksówkami z dancingu na dancing, od jednej knajpy do drugiej. Było wesoło. Ludzie żyli „szeroko”. A dzisiaj, widzi pan, pustki.
Zrobiło mi się trochę smutno i słuchałem dalej co mówi pan taksówkarz.
– Teraz praca nie daje już tyle przyjemności co kiedyś. Ludzie stali się nie mili, bezczelni, czasem niebezpieczni. Zdarza się, że nie płaca za kurs i muszę zmykać by nie dostać w dziób.
I tak to teraz wygląda praca taksówkarza. Można by powiedzieć, że każdy fach ma swoją specyfikę.
Nie trudno się domyśleć, że nasza pogawędka na temat pracy zeszła w rozmowę o pieniądzach. Pan taksówkarz, jest na emeryturze i sam przyznaje, że gdyby nie taksówka to ciężko byłoby mu powiązać koniec z końcem. Pasja zmieniła się w kierat. To co kiedyś przynosiło radość i satysfakcję straciło blask. To co kiedyś chciało się robić teraz trzeba robić z musu.
Myślę, że każdy z nas spotyka się w życiu z podobnymi historiami. Mówi się- panta rei – czasy się zmieniają i to co było dobre kiedyś dzis już dobrze nie funkcjonuje.
.
Jednak zmienne czasy są też jednocześnie przewrotne i przekorne. Tak się składa, że to co kiedyś było dla wielu z nas głupstwem dzisiaj może nam pomóc. Są przecież rozwiązania, które potrafią zmienić historie pana taksówkarza w tą z bardziej szczęśliwym zakończeniem.
Mam nadzieję, że przy kolejnym spotkaniu z panem taksówkarzem, a na takie liczę, popracujemy nad właśnie takim zakończeniem, a może nad szczęśliwym początkiem nowej historii. Kto wie.

Dobrego dnia życzę.

1 komentarz

  1. Odpowiedz

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.